Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit
Niewiele jest w Polsce i na świecie zakładów poligraficznych o tak bogatej tradycji i historii. Drukarnia została założona w 1870 roku przez Ludwika Gumplowicza, profesora socjologii i prawnika, mieściła się przy ul. Starowiślnej w Krakowie i drukowano w niej krakowski dziennik “Kraj”. W 1875 roku ten niewielki warsztat drukarski odkupił Władysław Ludwik Anczyc – obecny patron drukarni.


1875 – 1949
W chwili zakupu krakowskiej drukarni przez W. L. Anczyca w 1875 roku, zakład dysponował jedynie dwoma zużytymi maszynami drukarskimi, ale nowy właściciel z zapałem przystąpił do jego modernizacji. Po śmierci W. L. Anczyca w 1883 roku drukarnię przejął jego syn, Wacław Zygmunt Anczyc (1866-1938), historyk i działacz społeczny, ale przede wszystkim drukarz specjalista, wykształcony w Lipsku. Za jego czasów drukarnia stała się nowoczesnym zakładem, pierwszym w Galicji, który posiadał linotypy, własną odlewnię czcionek oraz introligatornię. Po śmierci Wacława w 1938 roku, drukarnię przejął jego syn Władysław, doktor polonistyki, muzyk i poligraf. W 1939 roku wybuchła jednak II wojna światowa, Władysław został powołany do wojska, dostał się do niewoli sowieckiej i zginął w Katyniu. Wiosną 1945 roku, tuż po zakończeniu okupacji pełną parą ruszyła produkcja książek w języku polskim.

 


1949-1994

W maju 1949 roku zakład został przejęty na własność Państwa na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 30 stycznia 1947 roku o upaństwowieniu przedsiębiorstw. Drukarnia funkcjonowała początkowo w ramach Krakowskich Zakładów Graficznych jako zakład nr 17, a od 1951 roku jako samodzielne przedsiębiorstwo pod nazwą “Drukarnia Wydawnicza w Krakowie, P.P.”.  W 1957 roku przy ul. Wadowickiej 8 w Krakowie rozpoczęto budowę nowych hal produkcyjnych o powierzchni 35 tysięcy m2, przeznaczonych dla Drukarni Wydawniczej. Budowa zakładu trwała 12 lat i produkcja została do niego przeniesiona dopiero w 1968 roku. Uroczyste otwarcie nowych budynków i uruchomienie pierwszej linii produkcyjnej odbyło się w czerwcu 1969 roku, podczas ogólnopolskich obchodów Dnia Drukarza. W 1981 roku drukarnia powróciła do swych przedwojennych korzeni, zmieniając nazwę na “Drukarnia Wydawnicza im. Władysława Ludwika Anczyca” (zarządzenie Ministra Kultury i Sztuki nr 30 z dnia 14.11.1981).

1994-2010
Lata 90-te XX. wieku to okres restrukturyzacji i dostosowania firmy do reguł gospodarki rynkowej. W 1994 roku zapadła decyzja o zgłoszeniu drukarni do Programu Powszechnej Prywatyzacji. W 2000 roku większościowy pakiet akcji spółki zakupiła firma BUMA SYSTEM, a we wrześniu 2001 roku 100% akcji Drukarni Wydawniczej zakupiła spółka, należąca do Grupy KCI – prywatnego funduszu inwestycyjnego o zasięgu ogólnopolskim. W listopadzie 2001 roku zmieniono siedzibę do lokalizacji położonej przy ul. Wrocławskiej 53.

2010-2018
W roku 2010 akcjonariusz Grupa KCI sprzedał udziały Andrzejowi Janickiemu i inwestorowi finansowemu. W roku 2014 zmieniono siedzibę spółki i przeniesiono działalność produkcyjną do nowoczesnej hali wynajmowanej od Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego przy ul. Nad Drwiną 10 w Krakowie. W roku 2016 podpisano umowę na wdrożenie innowacyjnej technologii "zabezpieczania druków zwartych przed fałszowaniem” dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Technologia oparta jest na wniosku patentowym Andrzeja i Piotra Janickich. Od roku 2016 w drukarni wykonuje się oprawy twarde książek drukowanych w technologii cyfrowej. Drukarnia Wydawnicza im. W.L. Anczyca SA wykorzystuje przy wytwarzaniu książek najnowocześniejsze maszyny i technologie poligraficzne, zatrudnia najlepszych fachowców, w tym z wieloletnim doświadczeniem. Dzięki temu może podjąć się wykonania nawet najtrudniejszych zleceń, gwarantując najwyższą jakość druku i obróbki introligatorskiej. Każdego roku Drukarnia Wydawnicza drukuje i oprawia ponad 2 miliony książek.
JESTEŚMY CZŁONKIEM POLSKIEJ IZBY KSIĄŻKI
ue

MTA